Jak dbać o wiatrówki i inną broń palną?

Regularna pielęgnacja znacznie wydłuża żywotność broni. Jeśli broń nie jest regularnie czyszczona, może stać się zawodna i w konsekwencji niebezpieczna dla strzelca. W przypadku oczywistej nieostrożności producent lub serwis może nie uwzględnić ewentualnej reklamacji.

Każda broń wymaga regularnej pielęgnacji, aby dobrze działała, nie zawiodła i nie stała się niebezpieczna dla jej użytkownika. Powodem czyszczenia i konserwacji broni palnej jest przede wszystkim korozja i brud, który osadza się w niej podczas strzelania i długotrwałego przechowywania. Czasami dobrym pomysłem jest dokonanie całkowitego demontażu broni, jeśli jest to możliwe, i sprawdzenie wszystkich jej elementów pod kątem uszkodzeń.

Co używać do czyszczenia broni?

Podstawowymi narzędziami do czyszczenia broni są szczotki, szczotki, sznurki czyszczące, ściereczki oraz oleje do smarowania, czyszczenia i konserwacji, które są niezbędne do metalowych części broni krótkiej i długiej.

Przy wyborze szczotek i sznurków czyszczących należy kierować się kalibrem broni, ponieważ np. sznurek do kalibru 5,5 mm nie przejdzie lufę kalibru 4,5 mm. Oleje do czyszczenia, smarowania i konserwacji należy dobierać także w zależności od tego, czy broń jest używana regularnie i intensywnie, czy też przeciwnie, jest przechowywana i nieużywana przez dłuższy czas.

Środki do czyszczenia i konserwacji broni można oczywiście nabyć indywidualnie, o czym świadczy szeroka oferta tych produktów. Jednak zestawy, które również oferujemy, są również świetnym wyborem, gdyż w jednym opakowaniu dostarczają komplet preparatów do kompleksowej pielęgnacji broni.

Jak często czyścić pistolet?

Standardem jest wykonanie podstawowej konserwacji po każdym strzelaniu. Ta stosunkowo łatwa i szybka procedura powinna obejmować przede wszystkim oczyszczenie lufy, którą w zależności od broni można przeciągnąć sznurkiem lub szczotką do czyszczenia, a następnie wskazane jest spryskanie lub pomalowanie części metalowych odpowiednim olejem w celu uzyskania kompaktowa folia ochronna.

W przypadku broni, która nie była używana przez długi czas, istotne są warunki, w jakich jest ona przechowywana, zwłaszcza ze względu na wilgotność otaczającego ją środowiska. Minimalną opieką powinna być konserwacja przynajmniej raz w roku przy użyciu odpowiedniego oleju do smarowania i czyszczenia.

Jak postępować podczas czyszczenia broni?

W celu prawidłowego oczyszczenia broni, w zależności od możliwości konkretnego modelu, idealnie jest przeprowadzić jej analizę zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku niektórych broni producent nie zezwala na demontaż, a następnie czyszczenie ogranicza się do części dostępnych z zewnątrz.

Jeśli broń da się rozebrać, warto sprawdzić miejsca osiadania brudu na jej szkielecie i dokładnie je oczyścić szczoteczką. Dotyczy to również ruchomego mechanizmu wewnętrznego, który również musi być wolny od zanieczyszczeń, do czyszczenia których można użyć odpowiednich szczotek i ściereczek. Następnie należy dokładnie nasmarować powierzchnie cierne i wszystkie ruchome części, aby broń się nie zakleszczyła.

Podczas czyszczenia należy dokładnie spryskać olejem, aby rozpuścić brud w lufie i w razie potrzeby rozprowadzić go również pędzelkiem. Następnie zaleca się położenie broni lub samej lufy na macie chłonnej ustami w dół i pozostawienie olejku na jakiś czas, lub zgodnie z zaleceniami producenta.

Do zakończenia czyszczenia lufy dobrze jest użyć szczotek lub sznurków czyszczących, które są bezpośrednio zaprojektowane i przeznaczone do tego celu, aby osiągnąć jak najlepszy efekt i nie uszkodzić otwór lub gładkie ściany w uzależnieniu od broni. Lufa rozciąga się od komory nabojowej w stronę lufy, choć np. w rewolwerach można tę procedurę odwrócić. Na koniec zaleca się przetrzeć go czystą szmatką, aby jego powierzchnia była idealnie czysta i sucha.

W przypadku pistoletów i innej broni wyposażonej w magazynek warto zwrócić uwagę również na tę część. W większości przypadków magazynek można zdemontować po naciśnięciu zatyczki znajdującej się na jego spodniej stronie i wówczas wskazane jest oczyszczenie poszczególnych jego elementów z zabrudzeń.

Specyfika czyszczenia wybranych rodzajów broni

Czyszczenie niektórych rodzajów broni ma swoją specyfikę, na którą należy zwrócić uwagę. Zarówno krótką, jak i długą wiatrówkę stalową należy konserwować w taki sam sposób, jak inną broń palną, z tym że po czyszczeniu należy upewnić się, że przed uszczelką tłoka i na nim nie pozostał olej, a miejsce to wytrzeć do sucha.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku broni CO2, gdzie wręcz przeciwnie, do uszczelek gumowych konieczne jest użycie oleju silikonowego, ponieważCO2 je wysusza i mogą pękać. Tutaj idealnym rozwiązaniem jest czyszcząca bomba olejowa, która dokładnie smaruje wewnętrzny mechanizm broni oraz wszystkie uszczelki.

Pistolety gazowe mają pewne cechy czyszczenia, które wynikają z faktu, że zdecydowana większość z nich posiada przegrodę w lufie. Amunicja do tej broni jest wyłącznie akustyczna lub nasypana i nie posiada pocisku, lecz mimo to może silnie zanieczyszczać lufę oparami. Szczególnie przy broni gazowej, w odróżnieniu od broni ostrej, zaleca się spryskanie olejem z obu stron i po jego działaniu jednakowe oczyszczenie obu stron szczoteczką, która zwykle jest dostarczana wraz z bronią. Na koniec zaleca się osuszenie beczki szmatką. Po złożeniu broni zaleca się przetarcie jej szmatką nasączoną olejem do czyszczenia broni w celu wytworzenia filmu zabezpieczającego przed korozją.