Jak wybrać wiatrówkę?

Karabiny pneumatyczne są idealne dla osób poszukujących broni do strzelectwa sportowego i rekreacyjnego lub do podstawowego szkolenia w zakresie posługiwania się bronią i strzelectwa.

Pneumatyka to broń palna, w której pocisk w postaci ołowianego pocisku lub stalowego śrutu wprawiany jest w ruch pod wpływem ciśnienia rozprężającego się gazu. W Republice Czeskiej, zgodnie z ustawą o broni, wiatrówki zaliczane są do kategorii D i mogą być swobodnie sprzedawane osobom powyżej 18 roku życia w kalibrze do 6,35 mm z nieograniczoną prędkością wylotową. Do zakupu wiatrówki nie jest zatem wymagane pozwolenie na broń, nie trzeba jej nigdzie rejestrować i można ją wysłać bezpośrednio na Twój adres.

Karabiny pneumatyczne można wybierać spośród naprawdę szerokiej i zróżnicowanej gamy modeli o różnych mocach i układach napędowych:

Wiosenne nawiewy

Tradycyjny, a jednocześnie najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony układ napędowy do wiatrówek to rozwiązanie łączące sprężynę i tłok. Funkcja tego systemu jest dość prosta. Po naciągnięciu broni tłok osiąga tylne położenie, gdzie zostaje złapany przez mechanizm spustowy. Po naciśnięciu spustu sprężyna dosłownie wystrzeliwuje tłok do przodu, a strumień powietrza wypycha pocisk z lufy.

Powietki sprężynowe działają prosto i niezawodnie. Jedną z zalet tej broni jest łatwość jej użycia, gdy wystarczy oddać strzał z tzw rozbijając lufę lub znajdującą się pod nią dźwignię, włóż ołowiany pocisk lub śrut stalowy, odblokuj i pociągnij za spust. Wadą natomiast może być nieco mniejsza celność w porównaniu do innych systemów wiatrówek, co jest warte sprężyny, która zawsze nieco inaczej działa na tłok i sam pocisk podczas wystrzału.

Osoby zainteresowane wiatrówkami sprężynowymi mogą wybierać spośród szerokiej gamy wzorów, od tradycyjnie zaprojektowanej broni z drewnianą kolbą po repliki inspirowane słynnym karabinem szturmowym M16. W kalibrze 4,5 mm jest to idealna broń do strzelectwa sportowego, natomiast w kalibrze 5,5 mm i większym nadaje się do zabawnego, niszczycielskiego strzelania, na przykład do puszek.

Klimatyzatory gazowe

Na pierwszy rzut oka wiatrówki GAS wydają się klasycznymi pistoletami sprężynowymi, jednak rzeczywistość jest dla niektórych inna. Chociaż działają na tej samej zasadzie, sprężynę w ich mechanizmie zastępuje tłok wypełniony gazem obojętnym, takim jak azot.

Karabiny gazowe, dzięki tłokowi, w którym sprężany jest gaz, którego działanie na kulę uwalnia się po naciśnięciu spustu, w większości przypadków w porównaniu do wersja ze sprężyną, może pochwalić się wyższą wydajnością i większą stabilnością poszczególnych strzałów, a jednocześnie niższym poziomem hałasu. Zaletami tego rozwiązania są mniejsze wibracje i mniejszy odrzut, co jest pozytywne zwłaszcza przy użyciu lunety, ponieważ to właśnie sprężyny wraz z ich amortyzatorami stoją za odstrojonymi lunetami w szeregu potężnych wiatrówek.

Istotnym plusem wyboru systemu GAS przy wyborze wiatrówki może być także fakt, że broń ta często oferowana jest w wersjach z magazynkami, umożliwiającymi automatyczne przeładowanie przy odbezpieczeniu broni . Wadą natomiast mogą być wyższe koszty ewentualnej konserwacji w porównaniu do wiatrówek sprężynowych, ponieważ zamienne tłoki ciśnieniowe są droższe od sprężyn.

Palówki sprężynowe i gazowe można podzielić na dwie podkategorie:

Pierwsze z nich to wiatrówki wyginane pneumatycznie, których lufa osadzona jest w przegubie i połączona z prętem, za pomocą którego broń jest napinana przy opuszczeniu lufy. Zaletami tego rozwiązania jest mniejsza waga i mniejsza liczba części. Z drugiej strony za wady można przypisać luz pomiędzy lufą a korpusem wiatrówki, który może powstać po długim okresie intensywnego użytkowania i w konsekwencji obniżyć celność strzelania.

Druga podkategoria to wiatrówki ze stałą lufą, które wykorzystują dolną lub boczną dźwignię do napinania wewnętrznego mechanizmu, gdy lufa pozostaje w tej samej pozycji. Rozwiązanie to gwarantuje celne strzelanie nawet po długim okresie intensywnego użytkowania, gdyż lufa jest solidnie połączona z korpusem broni. Wadą może być jednak większa waga w porównaniu do porównywalnej wiatrówki.

Oddychacze PCP

Najdokładniejsze wiatrówki na rynku, które charakteryzują się cichym strzelaniem, zerowym odrzutem, stabilną pracą w każdej temperaturze i wysoką jakością wykonania, znane są pod nazwą Pre-Charged Pneumatyczny lub skrótem PCP.

Te wiatrówki korzystają ze strnapęd na sprężone powietrze. Podstawą ich mechanizmu jest zbiornik sprężonego powietrza, tzw nabój, który przeważnie znajduje się pod lufą, choć w niektórych modelach może być ukryty w kolbie lub stanowić osłonę lufy. Powietrze dostarczane jest zwykle do zbiornika za pomocą zewnętrznej pompy lub poprzez wypuszczenie go z większej butli ciśnieniowej, choć popularne są również modele z własną zintegrowaną pompą.

Podczas strzelania z wiatrówek PCP po naciśnięciu spustu mechanizm uderzający uderza najpierw w zawór, przez który do lufy uwalniana jest dawka powietrza, z której to powietrze jest napędzane skończyła się amunicja.

Głównymi zaletami wiatrówek PCP jest wysoka celność i bardzo stabilna praca. Wśród pewnych niedociągnięć, zwłaszcza w przypadku modeli z napełnianiem wkładów z zewnętrznego źródła, można wymienić ich wyższą cenę początkową oraz konieczność stosowania pompki, a jeszcze lepiej butelki ciśnieniowej do ich napełniania.

Respiratory CO2

Karabiny pneumatyczne, które do strzelania wykorzystują sprężony gaz CO2, cieszą się popularnością zwłaszcza wśród młodszego pokolenia i są często kupowane na strzelnicach w celach szkoleniowych. Swoją popularność zawdzięczają prostemu układowi napędowemu, po włożeniu do pistoletu naboju CO2 i mechanicznie zamkniętym nabijaniu go na trzpień. Po naciśnięciu spustu kurek uderza w zaczep zaworu i otwiera się. W tym miejscu z bomby zaczyna wydobywać się gaz CO2, który powoduje oddanie strzału z lufy. Używając tej broni należy wziąć pod uwagę jej zależność od temperatury otoczenia ze względu na rozszerzalność cieplną gazu, ponieważ w temperaturach poniżej 10°C broń CO2 nie zapewnia wystarczających parametrów strzeleckich.

Zdecydowana większość broni wykorzystuje naboje CO2, które zawierają 12 gramów dwutlenku węgla. Ze względu na swoje gabaryty niektóre karabiny i pistolety maszynowe są zaprojektowane w taki sposób, że można w nich zastosować 88-gramową bombę CO2 o dużej pojemności. Naboje stosowane we współczesnej broni CO2 są jednorazowego użytku i po oddaniu strzału lub wypuszczeniu gazu są wyrzucane. Wkładów tych nie można ponownie napełniać ani pod ciśnieniem, dlatego należy zakupić nowe.

Asortyment broni CO2 jest bardzo zróżnicowany i w przypadku długich wiatrówek, oprócz klasycznych jednostrzałowych karabinów, można wybierać także spośród szeregu modeli z magazynek na kilka sztuk amunicji, a także możesz wybierać pomiędzy bronią przystosowaną do strzelania kulami ołowianymi lub śrutem stalowym.

Głównymi zaletami wiatrówek CO2 są celność strzelania przy użyciu ołowianych diabłów, zerowy odrzut i niski poziom hałasu. Do mankamentów można zaliczyć nieco zwiększone koszty eksploatacji, gdyż oprócz amunicji trzeba także zakupić bomby CO2.

Karabiny typu Winchester

Do najbardziej znanych i najpopularniejszych karabinów myśliwskich, znanych praktycznie całemu światu, zaliczają się te produkowane przez północnoamerykańską firmę Winchester Repeating Arms Company. Słyną ze swoich umiejętności z epoki Dzikiego Zachodu i później oraz niepowtarzalnego wyglądu. Każdy mały i duży chłopiec, który zasmakował w westernach, chciał mieć karabin swojego ulubionego kowboja lub Hindusa. Dziś, dzięki szerokiej ofercie wiatrówek, nie stanowi to problemu.

PEŁNA MOC

Czy chcesz maksymalnej wydajności bez pozwolenia na broń? Wiatrówki zaliczane do kategorii FULL POWER posiadają ją bezpośrednio od producenta. W tej kategorii znajdziesz modele z różnymi układami napędowymi i tylko od Ciebie zależy, czy wolisz wiatrówki sprężynowe, GAS czy PCP.

Broń kategorii PEŁNA MOC nie ma limitu maksymalnej energii wylotowej wynoszącej 16 dżuli. Obecnie ich osiągi ogranicza jedynie konstrukcja, a najpotężniejsza broń w tej kategorii może, według producentów, posiadać energię aż do około 45 dżuli. Te wiatrówki należą do kategorii D zgodnie z ustawą o broni i są swobodnie dostępne w sprzedaży od 18 roku życia. Na ich zakup nie jest wymagane pozwolenie na broń, nie trzeba ich nigdzie rejestrować i można je wysłać bezpośrednio na Twój adres.

Oprócz wyboru układu napędu wiatrówki lub skupienia się wyłącznie na jego osiągach czy cenie, przy jego wyborze warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

Do czego będę używać wiatrówki?

W przypadku weekendowego strzelania do puszek lub tarczy we własnym ogrodzie broń o maksymalnej mocy i ekstremalnym zasięgu niekoniecznie jest najlepszym wyborem, ale jeśli chcesz strzelać z większej odległości dystansach lub odnosi sukcesy w zawodach, to zdecydowanie warto zainwestować w taki karabin.

Na jaką odległość będę strzelał?

Jeśli potrafisz strzelać na maksymalną odległość dziesięciu do piętnastu metrów, to nie ma potrzeby kupowania najpotężniejszej wiatrówki, ponieważ aby zwiększyć celność na krótszym dystansie, wydajność jest lepsza. Jednak w przypadku niszczycielskiego strzelania do puszek lub celnego strzelania do celu z większej odległości, lepsza będzie wyższa wydajność.