Spraye obronne oraz ich wybór i zastosowanie w samoobronie
Spraye obronne przeznaczone są do ochrony mienia, zdrowia i życia przed agresywnym napastnikiem, którego neutralizują na określony czas, jednak bez trwałych konsekwencji dla jego zdrowia. Zagrożona osoba, która użyje sprayu obronnego przeciwko napastnikowi, ma wówczas szansę zyskać czas niezbędny na ucieczkę lub wezwanie pomocy.
Spraye obronne należą do najpopularniejszych, niedrogich i jednocześnie najbardziej niezawodnych środków samoobrony. Do wyboru masz naprawdę szeroką gamę różnorodnych sprayów obronnych, których zastosowanie ma określoną specyfikę w zależności od ich konstrukcji.
Zastosowanie substancji czynnej przeciwko napastnikowi jest ważne przy wyborze sprayu obronnego.
Dla początkujących zalecane są wersje oznaczone **FOG**. Te spraye tworzą aerozol lub chmura mgły zwiększająca szansę na trafienie atakującego, jednak podczas jej używania należy stać pod wiatr, aby substancja czynna nie zwróciła się przeciwko obrońcy. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że chmura szybciej się rozwiewa na wietrze, a jej efektywny zasięg wynosi zwykle około dwóch do czterech metrów.
Nie tylko dla bardziej doświadczonych użytkowników sprayów obronnych, odpowiednie są te z etykietą **JET**. Dzięki kształtowi główki spraye te tworzą tzw ciekły pocisk, który zasadniczo jest cienką wiązką substancji czynnej, którą można stosunkowo dobrze wycelować. Spraye te mogą mieć efektywny zasięg do pięciu metrów i zaleca się celowanie bezpośrednio w twarz napastnika.
**Spraye obronne w żelu i piance** przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych, w których substancja aktywna nie jest rozproszona w postaci gazu lub aerozolu, lecz pozostaje na powierzchni atakujący w postaci żelu lub pianki o lepkiej konsystencji. Dodatkowo przy próbie zetarcia tej substancji zwiększa się jej skuteczność.
Wybierając spray obronny, możesz kierować się także substancją, jaką jest on wypełniony.
Najczęściej używane spraye noszą zwykle dodatkowe oznaczenie **OC**, za którym kryje się wysoce skuteczna substancja w postaci OC (Oleoresin Capsicum), pozyskiwana z części z łodyg ostrej papryki. Spraye te powodują poważne pieczenie oczu i skóry, a wdychanie działają drażniąco aż do kaszlu.
Popularne są również spraye obronne oznaczone **CS**, które zawierają gaz łzawiący CS (2-chlorobenzylidenemalononitryl). Te spraye powodują poważne pieczenie i łzawienie oczu.
Spraye obronne są oferowane w zróżnicowanej palecie rzeczy.
Wybierając spray, możesz wybrać wersję idealną, która swoim rozmiarem zaspokoi potrzeby niemal każdego. Najmniejsze wersje o pojemności od 15 ml do 30 ml idealnie nadają się do codziennego noszenia w kieszeni lub małej torebce. Średnią wielkość reprezentują spraye o pojemności od 40 ml do 75 ml, w tym przypadku należy już wziąć pod uwagę ich wymiary w przypadku ukrytego noszenia. Duże spraye o pojemności od 100 ml do 650 ml stosowane są wówczas najczęściej do ochrony przedmiotów lub wręcz przeciwnie, wykorzystywane są przez podróżujących po pustyni do ochrony przed dzikimi zwierzętami, w tym niedźwiedziami.
Na uwagę zasługują również spraye z wbudowaną diodą świecącą, które mogą służyć jako klasyczna latarka, ale także do oślepiania napastnika.
Korzystanie ze sprayu obronnego jest bardzo proste i intuicyjne.
Jeśli poruszasz się w miejscach, w których istnieje potencjalne ryzyko ataku, zaleca się, aby spray obronny miał już w dłoni, ukryty w kieszeni, ponieważ Nie ma dużo czasu, gdy napastnik zaatakuje Cię, aby znaleźć go w torebce, plecaku lub kieszeni na piersi. W przypadku modeli wyposażonych w bezpiecznik chroniący przed przypadkowym uruchomieniem, zaleca się dokładne przestudiowanie i, jeśli to możliwe, przećwiczenie jego odblokowania.
W trakcie samej zasadzki konieczne jest trafienie napastnika sprayem bezpośrednio w twarz. Przed faktycznym użyciem sprayu warto o tym nie wspominać i nie pokazywać, aby maksymalnie wykorzystać moment zaskoczenia, co ograniczy możliwości obrony atakującego. Początkującym zaleca się stosowanie jednej dużej dawki podczas stosowania małych sprayów, ponieważ mogą nie mieć odpowiedniego wyczucia dozowania sprayu w stresującej sytuacji, natomiast bardziej doświadczeni użytkownicy w większości są już przeszkoleni w zakresie jego stosowania i mają własne najlepsze praktyki. Po udanym uderzeniu napastnika należy znaleźć się poza jego zasięgiem i zasięgiem wzroku, a najlepiej zwrócić się o pomoc.
Sytuacjom kryzysowym można zapobiec.
Często można zapobiec atakom Rade. Aby zwiększyć własne bezpieczeństwo, najlepiej unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych i zamiast wybierać np. krótszą trasę ciemną uliczkąchoć trochę dłuższa, ale bezpieczniejsza ulica. Dla własnego bezpieczeństwa warto rozejrzeć się i ocenić ryzykowne miejsca i osoby.
Spraye obronne są dostępne w bezpłatnej sprzedaży obłudnym osobom powyżej 18. roku życia.
Podstawowy film instruktażowy na temat używania sprayu obronnego, w szczególności typu „płynnego pocisku”, czyli JET.